Poradnia proktologiczna
W ramach poradni proktologicznej zapewniamy Państwu kompleksowe usługi z zakresu:
- diagnostyki,
- profilaktyki,
- leczenia chorób związanych z odbytnicą i odbytem,
- laserowego usuwania żylaków odbytu.
Diagnostyka:
- hemoroidów,
- szczeliny odbytu,
- przetoki odbytu,
- zakrzepu brzeżnego odbytu,
- fałdu anodermy,
- polipów,
- włókniaków,
- torbieli włosowej,
- nietrzymania gazów i stolca/manometria
Używając najlepszej klasy sprzętu, nasz specjalista zapewnia opiekę na najwyższym poziomie, dostosowując metody leczenia indywidualnie do każdego pacjenta. Kwalifikujemy pacjentów do planowych zabiegów ,prowadzimy opiekę pooperacyjną. Zachęcamy do regularnego korzystania z endoskopii jako elementu profilaktyki oraz wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Dysponujemy także możliwością wykonania specjalistycznego badania manometrii zwieraczyodbytu w ośrodku NZOZ Zdrowie w Janowie Lubelskim - partner strategiczny CMD.
Wskazania do wizyty:
- hemoroidy,
- ropień okołoodbytniczy,
- szczelinę odbytu,
- świąd odbytu,
- przetoki okołoodbytowe,
- nietrzymanie stolca,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- uchyłki jelita grubego,
- nowotwór jelita grubego,
- zakrzepicę odbytu,
- kłykciny kończyste,
- wypadanie błony śluzowej odbytnicy.
Inne wskazania do wizyty u specjalisty to problemy i dolegliwości układu trawiennego:
- zaparcia, biegunki, wzdęcia,
- bóle jamy brzusznej o różnym charakterze,
- nieregularne lub bolesne wypróżnianie.
Pacjentom towarzyszy zwykle poczucie dyskomfortu i wstyd, nie należy jednak odwlekać w czasie, ponieważ dolegliwości, których przyczyną są zmiany chorobowe końcowego odcinka układu pokarmowego nawracają i sprawiają ból. Należy pamiętać, że wizyta u prokotologa może pomóc w zdiagnozowaniu i włączeniu odpowiedniego leczenia także w przypadku nowotworów okolicy odbytu, odbytnicy czy jelita grubego.
Objawy chorób nowotworowych mogą być podobne do objawów innych chorób bądź być przez nie maskowane. Większość pacjentów proktologicznych z powodu bagatelizowania wczesnych objawów choroby zgłasza się do specjalisty w zaawansowanym stadium choroby. Zwykle jedna wizyta wystarcza, aby określić i wdrożyć leczenie. Od stopnia rozwoju choroby zależy, czy środki farmakologiczne będą skuteczną metodą. Niekiedy konieczne będzie leczenie zabiegowe bądź operacyjne.
- krew w stolcu,
- zaburzenia w rytmie wypróżnień,
- śluzowy lub zmieniony stolec,
- niespodziewany spadek masy ciał.
- Powinny zgłosić się do specjalisty jak najszybciej.
Zakres usług:
- anoskopia,
- rektoskopia,
- kolonoskopia,
- USG,
- leczenie szczeliny odbytu farmakologiczne i toksyną botulinową,
- bezoperacyjne usuwanie hemoroidów metodą Barrona. oraz sklerotyzacja,
- nacięcie zakrzepu brzeżnego odbytu,
- wycięcie poszerzonego fałdu brzeżnego odbytu,
- koagulacja zmian miejscowych.
Udając się na pierwszą wizytę do Poradni prosimy pamiętać o zabraniu wszystkich wykonanych do tej pory badań!
Zabiegi i badania wykonują:
- lek. med. Tomasz Kiszka gastrolog, proktolog,
- lek. med. specjalista chirurgii ogólnej Włodzimierz Kostrzewa.
Wykonywane badania:
- Anoskopia - ocena początkowego odcinka jelita( kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy) przy pomocy anoskopu, dzięki któremu lekarz można dokonać oceny. Możliwe pobranie wycinka do badania histopatologicznego,
- Rektoskopię - wziernikowanie jelita następuje głębiej niż w przypadku anoskopii, możliwe pobranie wycinka do badania histopatologicznego,
- Kolonoskopia - obejrzenie jelita grubego przy pomocy endoskopu, możliwe usunięcie polipów i pobranie wycinka do badania histopatologicznego,
- Badanie kału na krew utajoną - oddanie próbki kału do badania laboratoryjnego,
- Badanie usg - jamy brzusznej oraz przezrektalne,
- Leczenie - na podstawie wywiadu od pacjenta, analizy posiadanej dokumentacji medycznej oraz wykonanych badań stosowane jest leczenie farmakologiczne, minimalnie inwazyjne i operacyjne (CMD lub oddziale szpitalnym),
Małoinwazyjne leczenie:
- laserowe leczenie hemoroidów LHP,
- skleroterapia hemoroidów,
- leczenie hemoroidów metodą Barrona,
- leczenie szczeliny odbytu toksyną botulinową,
- wycięcie szczeliny odbytu z podaniem toksyny botulinowej,
- wycięcie zmiany okołoodbytniczej (fałd anodermy, polip, włókniak odbytu),
- nacinanie zakrzepu brzeżny odbytu.
Zabieg laserowego leczenia hemoroidów(LHP):
Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej. Na podstawie wyników badań i stanu ogólnego Pacjenta podejmuje się decyzję o zabiegu i ustala dogodny termin operacji. Metoda laserowego leczenia hemoroidów jest skuteczną, małoinwazyjną i bezpieczną metodą leczenia. Wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu nasiękowym. Zazwyczaj na kilka godzin przed zabiegiem wymagane jest wykonanie oczyszczającego wlewu doodbytniczego.
Zabieg- poza niewielkim bólem podczas znieczulenia miejscowego, jest niebolesny. Pacjent jest ułożony w pozycji ginekologicznej (na plecach), kolanowo- łokciowej, lub na boku. Po wprowadzeniu wziernika i odnalezieniu splotu hemoroidalnego wprowadza się światłowód -/światło lasera o długości fali 1470 nm zamyka naczynia splotów żylnych hemoroidalnych/ w metalowej kaniuli do szczytu guzka w okolicę tętnicy hemoroidalnej. Przy pomocy światła lasera zostaje odparowana woda z tkanki hemoroidalnej oraz następuje zamknięcie dopływu krwi do hemoroidu. Efektem jest obkurczenie hemoroidu.
W ciągu kilku tygodni następuje włóknienie. Pacjent po zabiegu wraca do domu. W zaleceniach otrzymuje profilaktyczną antybiotykoterapię, leki przeciwobrzękowe i łagodne leki przeciwbólowe. Przeciwwskazane jest samodzielne prowadzenie pojazdów z powodu podania leku do znieczulenia miejscowego.
Opisano najlepsze efekty do leczenia laserem hemoroidów II i III stopnia.W hemoroidach IV stopnia z powodu przerosłych fałdów, naddatków i zbliznowacenia anodermy należy wykonać plastykę przy pomocy włókna lasera. Dzięki metodzie laserowej minimalizujemy czas powrotu do pełnej aktywności a dolegliwości bólowe są nieporównywalnie mniejsze. Metoda nie wymaga wycinania tkanki hemoroidalnej i nie powoduje rozległych ran.Umów wizytę aktywne okno z tel. 503117711 Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki ból. Początkowo może się pojawić obrzęk w okolicy guzków krwawniczych, który stopniowo ustąpi. Jest on związany z energią cieplną użytą podczas zabieg.
Skleroterapia hemoroidów:
Skleroterapia hemoroidów jest jedną z małoinwazjnych i skutecznych metod leczenia żylaków odbytu. Zabieg skleroterapii guzków krwawniczych polega na wstrzyknięciu podśluzówkowym środka obliterującego, czyli substancji chemicznej, która powoduje zamknięcie i obkurczenie się naczyń splotów hemoroidalnych.
W konsekwencji guzki ulegają zmniejszeniu i wciągnięciu do kanału odbytu a krwawienia ustają. Środek obliterujący podaje się najczęściej w formie piany a igłę wkłuwa się powyżej linii grzebieniastej, czyli w obszar pozbawiony receptorów czuciowych, dzięki czemu sam zabieg nie wymaga podawania znieczulenia.
Podczas jednego zabiegu można wstrzyknąć środek do wszystkich guzków. Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie, a pacjent opuszcza placówkę bezpośrednio po jego zakończeniu. Kwalifikacja do zabiegu Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej. Na podstawie wyników badań i stanu ogólnego Pacjenta podejmuje się decyzję o zabiegu i ustala dogodny termin operacji. Metoda laserowego leczenia hemoroidów jest skuteczą, małoinwazyjną i bezpieczną metodą leczenia. Wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu.
Opaskowanie hemoroidów/Metoda Barona
Zabieg Barrona to metoda małoinwazyjnego leczenia choroby hemoroidalnej, polegająca na założeniu u podstawy zmienionego guzka krwawniczego (hemoroidu) gumowej opaski powodującej jego niedokrwienie, a w konsekwencji martwicę, powstanie blizny i samoistne oddzielenie się guzka.
Leczenie chorób odbytu W ramach poradni proktologicznej zajmujemy się leczeniem hemoroidów i szczeliny odbytu oraz wycinananiem zmian z okolic odbytu m.in. fałdów anodermy i polipów. Wykonujemy również nacięcie zakrzepu brzeżnego odbytu.
Leczenie szczeliny odbytu toksyną botulinową
Jednym ze sposobów zmniejszenia napięcia zwieracza odbytu jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej. Jest to substancja, która powoduje czasowe porażenie mięśnia, co prowadzi do zmniejszenia jego napięcia. Po rozcieńczeniu toksyny w roztworze soli fizjologicznej podaje się roztwór do mięśnia zwieracza po obu stronach szczeliny, czasem również bezpośrednio w dno rany.
Efekt zmniejszonego napięcia mięśnia zwieracza utrzymuje się ok. 2-3 miesięcy, prowadzi do znacznego zmniejszenia dolegliwości bólowych i przyspiesza gojenie szczeliny.
Wycięcie szczeliny odbytu/ Wycięcie szczeliny odbytu z botoxem
Operacja polega na wycięciu szczeliny wraz z powiększoną brodawką wewnątrz odbytu i przerosłym fałdem skórnym na zewnątrz. W przypadku dużego napięcia zwieracza wewnętrznego odbytu, chirurg dokonuje przecięcia mięśnia, co pozwala na szybsze zagojenie się̨ rany. Ranę̨ wewnątrz odbytu (opcjonalnie) zaszywa się̨, pozostawiając kilkumilimetrowy odcinek na zewnątrz odbytu nie zeszyty. Gojenie trwa do kilku tygodni.
Wycięcie zmiany okolicy odbytu
Zabieg wycięcia zmiany odbytu przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Proces gojenia trwa ok. 1 - 2 tygodni i z reguły nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe. Jeżeli zmian jest więcej, wycina się je pojedynczo, w kilkutygodniowych odstępach, tak, aby nie pozostawiać jednocześnie w odbycie kilku rozległych ran równocześnie.
Każdą wyciętą zmianę wysyła się do badania histopatologicznego Podczas wizyty kwalifikującej lekarz w oparciu o symptomy występujące u pacjenta oraz przeprowadzone badanie USG ocenia zmianę i stawia ostateczną diagnozę oraz w oparciu o ogólny stan pacjenta podejmuje decyzję o zabiegu i ustala dogodny termin.
Torbiel włosowa (pilonidalna)
Jest przewlekłym stanem zapalnym na tle infekcyjnym, występującym w obrębie szpary pośladkowej, na wysokości kości krzyżowej i guzicznej. Charakterystyczną cechą torbieli pilonidalnej są włosy rosnące w jej wnętrzu. W zależności od stadium choroba może przyjmować postać bezobjawowej lub nawracającej, złożonej torbieli.
W fazie ostrej objawia się w formie ropnia z silnymi dolegliwościami bólowymi zajętego miejsca oraz symptomami ostrego uogólnionego stanu zapalnego:
- gorączką,
- dreszczami,
- zaczerwienieniem skóry okolicy krzyżowo-guzicznej.
Umiejscowienie torbieli powoduje, że okresowo dochodzi do namnażania się w jej wnętrzu bakterii, powodujących stan zapalny okolicznej tkanki, ból, gorączkę oraz w przypadku otwarcia się przetoki skórnej wyciek ropnej treści o nieprzyjemnym zapachu. Z czasem incydenty zapalne stają się coraz częstsze, a torbiel rozleglejsza.
Z uwagi na długi i trudny proces gojenia i ryzyko nawrotu, pacjenci borykają się z tym schorzeniem często przez wiele lat, odczuwając dyskomfort i zakłopotanie.
Leczenie torbieli włosowej
Farmakologiczne - leczenie torbieli włosowej ogranicza się do objawowego łagodzenia dolegliwości poprzez przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W przypadku pojawienia się gorączki konieczne jest wprowadzenie antybiotyków.
Chirurgiczne - gdy pojawi się ropień, często potrzebna jest interwencja chirurgiczna, która polega na nacięciu ściany torbieli, ewakuacji ropy, wypłukaniu i zdrenowaniu jej światła. Po ustąpieniu stanu zapalnego zmniejszają się dolegliwości bólowe, a rana ulega zagojeniu. Jednak nie oznacza to pozbycia się problemu, gdyż cała struktura anatomiczna pozostaje nadal pod skórą.
Jedynym skutecznym sposobem leczenia torbieli włosowej jest leczenie chirurgiczne. Większość torbieli włosowych można wstępnie zakwalifikować do leczenia laserem. Wyjątkiem są rozległe, wielokanałowe torbiele po wcześniejszych operacjach, w zmienionej bliznami, głębokiej szparze międzypośladkowej z aktywną, uogólnioną infekcją. Takie zmiany często wymagają wcześniejszego przygotowania – nacięcia ropnia, antybiotykoterapii, drenażu. Z uwagi na duże ryzyko wznowy w takich przypadkach lekarz może zakwalifikować pacjenta do metody bardziej inwazyjnej chirurgicznej.
Wskazania do zabiegu- torbiele włosowe . Niektóre zmiany wymagają wcześniejszego przygotowania – nacięcia ropnia, antybiotykoterapii czy drenażu
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym/nasiękowym. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu pacjent może opuścić gabinet zabiegowy i udać się do domu. W odróżnieniu od innych metod klasycznych, jest to operacja oszczędzająca tkankę podskórną i nie wymagająca wykonywania rozległego i głębokiego wycięcia zmiany.
Informacje ogólne:
- Proktolog - zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu i odbytem. Często do proktologa zgłaszają pacjenci w zaawansowanym stadium choroby, bo nierzadko pierwsze objawy tego typu schorzeń są przez chorych bagatelizowane ale też przebiegają podstępnie i bezobjawowo.
- Najczęstsze schorzenia - hemoroidy, ropień okołoodbytniczy, szczelina odbytu, nietrzymanie stolca, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, uchyłki jelita grubego, nowotwór jelita grubego, zakrzepica odbytu, kłykciny kończyste, wypadanie błony śluzowej odbytnicy, nietrzymanie gazów i stolca.
- Najczęstsze objawy - krew w stolcu, zaparcia, biegunki, gazy, uczucie wzdęcia, bóle (ostre, kłujące, kolkowe, pulsujące, rwące) w obrębie jamy brzusznej, nieregularne lub bolesne wypróżnianie się, uczucie niepełnego wypróżnienia, świąd w okolicy odbytu.
- Wizyta - szczegółowy wywiad i analiza dokumentacji medycznej( wyniki do tej pory wykonanych badań, przebyte choroby lub schorzenia występujące w rodzinie oraz o tryb życia pacjenta). Badanie podczas wizyty to badanie per rectum (badanie palcem przez odbyt, nie ma konieczności przygotowania ) umożliwia ocenę stanu odbytu, kanału odbytu, bańki odbytnicy.
Pacjenci przyjmowani są po dokonaniu wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Poradnia proktologiczna nie posiada kontraktu z NFZ. Tryb przyjęć płatny.
Wszystkie zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent opuszcza placówkę bezpośrednio po zabiegu, bez konieczności hospitalizacji.
Zabiegi i badania wykonuje:
- lek. med. Tomasz Kiszka gastrolog, proktolog,
- lek. med. specjalista chirurgii ogólnej Włodzimierz Kostrzewa.